Akademickie Koło Misjologiczne

Rocznica śmierci Dokty

11.2016 27

W najbliższą niedzielę, 27 listopada, mija 2 rocznica śmierci doktor Wandy Błeńskiej - patronki naszego Koła!

Zapraszamy do przeżycia wspólnej Eucharystii o godzinie 18:00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza na ul. Nowina 1 (poznańskie Ogrody). Po mszy świętej różaniec przy grobie dr Błeńskiej.

Stwórzmy misyjną wspólnotę!

Tydzień misyjny 2016

10.2016 23

OCHRZCZONY znaczy POSŁANY - Poznański tydzień misyjny 2016.

Wybory AKM 2016

10.2016 18

18 października odbyło się pierwsze spotkanie AKM w nowym roku akademickim 2016-2017. Przybyło sporo nowych osób. We Mszy św. modliliśmy się za ks. Łukasza Łukasika, który uległ wypadkowi. Prosiliśmy o zdrowie dla niego. Dziękowaliśmy tez staremu zarządowi AKM. Po Mszy św. dokonaliśmy wyboru nowych władz Koła. Oto wyniki wyborów:

Prezes - Anna Tomiak

Vice - Joanna Baranowska

Sekretarz - Agata Wachowiak

Komisja rewizyjna:

- Anna Stachowiak

- Luiza Nadstazik

- Kl. Wojciech Nowak

Październikowe spotkanie AKM

10.2016 18

O godzinie 19:00 zaczynamy Mszą Świętą w kaplicy Wydziału Teologicznego UAM przy ulicy Wieżowej 2/4.

Po mszy świętej zapraszamy na świadectwa z tegorocznych doświadczeń misyjnych Jerozolima 2016 i Weluli (Indonezja).

Jerozolima i Weluli

8.2016

Rozpoczynamy doświadczenia misyjne w Jerozolimie oraz w Indonezji! Poniżej blogi, na których możemy zapoznac się z doświadczeniami. Zachęcamy również do wsparcia projektu Marysi i Karoliny, które wyjeżdżają do Weluli- zbiórka: Organizujemy zbiórkę szczoteczek, past do zębów i mydeł (do końca sierpnia). Można je przynieść na Oddział Dziennego Pobytu przy Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Poznaniu (ul. 28 czerwca 1956r. 135/147) oraz do Cafe Misja w Poznaniu (ul. Gołębia 1, k. Fary) lub skontaktować się z nami: tel. 667960830, mail: kar8850@gmail.com
Blogi:
https://poznajweluli.wordpress.com/
http://akmjerozolima2016.blogspot.co.il/

Światowe Dni Młodzieży

07.2016

Akademickie Koło Misjologiczne wzięło udział w Światowych Dniach Młodzieży na poziomie diecezji i w Krakowie. Organizowaliśmy wraz z innymi wspólnotami misyjnymi punkt ewangelizacyjny w Poznaniu! Pomogliśmy również w pobycie pielgrzymów z różnych części świata na ŚDMach - m.in. dzięki zebranym funduszom podczas akcji "woreczek ryżu". Spotkaliśmy się również z naszą świecką misjonarką Madzią Plekan oraz jej etiopską grupą.

Zakończenie roku akademickiego

06.2016

Zakończyliśmy kolejny rok akademicki! Wiele się działo! Świetowaliśmy 30lecie kapłaństwa naszego opiekuna ks dr Szymona Stułkowskiego. Zdjecie wspólnoty AKMowej z tej uroczystości poniżej. Chwała Panu! :) Przed nami wakacyjne doświadczenia misyjne.

Akademicka noc czuwania

05.2016 6/7

Kwietniowe spotkanie AKM

04.2016 11

To JUŻ! Kwietniowe spotkanie AKMu 11.04!

Rozpoczyniemy Mszą Św o godz 19.00, a następnie gościć będziemy Idę Szczepaniak. Jest to Poznanianka, która jako wolontariuszka z organizacji Nuestros Pequenos Hermanos (Nasi Mali Bracia i Siostry) spędziła w Gwatemali rok (od stycznia 2015). Organizacja ta nie jest w Polsce znana. Ida opowie o tym, jak odkrywała swoje misyjne powołanie i co ostatecznie sprawiło, że pojechała do Gwatemali, by tam pracować w ośrodku dla dzieci i młodzieży! (na zdjęciu Ida druga od lewej) :)

Będą również z nami Natalia i Bartosz którzy 2.04 wzięli ślub! Chcemy jako podarunek ofiarować za Nowożeńców Mszę i Komunię Świętą.

#RozpalaćMisyjnegoDucha

Marcowe spotkanie AKM

03.2016 7

Kolejne spotkanie AKMu już w poniedziałek 7.03! Rozpoczniemy Mszą Świetą o godz 19.00 w kaplicy, a następnie rozpocznie się spotkanie z niesamowitym człowiekiem!

Jacek Jarosz- ratownik medyczny- będzie naszym gościem :) Niedawno był na półrocznym wolontariacie medycznym na Czerwonej Wyspie (z ramienia fundacji Redemptoriss Missio). Będzie ciekawie, bowiem jak mówi Jacek: "Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy pierwszy raz natknąłem się na opisy Afryki u Ryszarda Kapuścińskiego i Arkadego Fiedlera. Oczywiście, za sprawą drugiego z wymienionych bliższe stały mi się losy Malgaszów..."

Na koniec Krysia i Marta opowiedzą nam krótko o wrażeniach (jeszcze gorące!) i posłudze w sierocińcu w czasie doświadczenia misyjnego w Betlejem, które przeżyły kilka tygodni temu :)

Weź znajomych! Do zobaczenia

#RozpalaćMisyjnegoDucha

Woreczek ryżu

03.2016

W Wielkim Poście zachęcamy do włączenia się w akcję "Woreczek Ryżu". W tym roku chcemy pomóc młodzieży z krajów misyjnych, która pragnie przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski i spędzić Dni w Diecezji przed wyjazdem do Krakowa w Archidiecezji Poznańskiej.

Spodziewamy się grupy osób z Republiki Zielonego Przylądka z Afryki, z Boliwii oraz z Palestyny. Chcemy zapewnić misyjnym gościom pobyt w naszej archidiecezji, co kosztuje 30 euro dla jednej osoby. Palestyńczykom chcemy zapłacić za przelot. Przewiduje się również wsparcie naszych Diecezjan z ubogich Rodzin, którzy zechcą udać się na ŚDM. W związku z powyższym potrzebujemy co najmniej 60 000 złotych.

Akcja "Woreczek Ryżu" ma trzy wymiary:

postu – w wybranym dniu woreczek ryżu staje się jedynym posiłkiem,

modlitwy – wspominamy w modlitwie młodych z krajów misyjnych,

jałmużny – pieniądze, które przeznaczylibyśmy na posiłki, składamy jako ofiarę.

Informacje i zgłoszenia parafii włączających się w projekt: duszpasterski@archpoznan.pl

Lutowe spotkanie AKM

02.2016 8

To już kolejne spotkanie AKMu 8.02.2016!

Tym razem gościć będziemy kleryków z Madagaskaru wraz z ojcem Oblatem. Opowiedzą w swoim języku o Madagaskarze, przedstawią tamtejszą wiarę, zwyczaje i odpowiedzą na nasze pytania :) Ojciec Lis OMI będzie tłumaczył :)

Pomodlimy się również z okazji 200-leci OMI (Oblatów).

Start - godz 19.00 Mszą Św z udziałem również naszych misjonarzy, a po niej spotkanie.

Będzie z nami również Krysia Surma, która obecnie przebywa na doświadczeniu misyjnym w Betlejem, pomaga Siostrom Elżbietankom w sierocińcu.

Styczniowe spotkanie AKM

01.2016 14

Zapraszamy członków i sympatyków, seniorów AKMu oraz małżeństwa (oczywiście Maluchy również!) na Spotkanie Opłatkowe! Rozpoczniemy Mszą Św. o godz 19.00, a potem radosne kolędowanie, życzenia, rozmowy itp. Bądźmy w ten czas razem i dzielmy się radością Bożego Narodzenia!

Zabierzcie znajomych! Do zobaczenia! :)

A 6 stycznia Gwiazda Betlejemska:

Grudniowe spotkanie AKM

12.2015 14

Kochani, to już grudniowe spotkanie AKMu Rozpoczniemy je Mszą Św. 14.12 (pon) o godz 19.00, a po niej ks. Artur Stawarz SVD z Chludowa opowie o swojej pracy w Nikaragui i na Papui Nowej Gwinei. Warto przyjść, wspólnie się pomodlić, zawiązać wspólnotę i posłuchać relacji misjonarza, aby przenieść się choć na chwilę w tamte rejony świata...

Zabierzcie znajomych! Do zobaczenia! :)

Rozpalać Misyjnego Ducha!

Listopadowe spotkanie AKM

11.2015 16

Już w poniedziałek (16.11.2015) listopadowe spotkanie AKM. Rodzinka na misjach? Dlaczego nie!!! Przyjdź i posłuchaj relacji Iwony i Grzegorza Cyrów oraz ich córek Weroniki, Magdaleny i Gabrieli z wolontariatu misyjnego w Kenii.

Zaczynamy Mszą św. o godz. 19.00 (tradycyjnie w listopadzie wypisujemy wymienianki – imiona i nazwiska naszych bliskich zmarłych. Wspomnimy ich we Mszy św.). Ok. godz. 20.00 nasi Goście opowiedzą o swojej posłudze w Kenii.

Przyjdź i przyprowadź innych!

Akcja Święty Mikołaj

12.2015 6

Akademickie Koło Misjologiczne jak co roku organizuje Projekt Misyjny Święty Mikołaj. Podczas tej akcji między 4 a 7 grudnia członkowie Koła odwiedzają dzieci w domach (a także w przedszkolach, szkołach, parafiach, domach pomocy itp.) w Poznaniu i okolicach w oryginalnym stroju biskupa i aniołków. Opowiadają dzieciom kim był św. Mikołaj. Dzięki temu maluchy mogą poznać prawdziwą postać najpopular-niejszego świętego. Następnie wręczają milusińskim przygotowane przez rodziców lub opiekunów prezenty. Zbierane przy tej okazji ofiary studenci przeznaczają na roczne utrzymanie trójki dzieci (Davida, Cheili i Elisangili) z Cabo Verde, czyli Republiki Zielonego Przylądka– tzw. Adopcja na odległość.

Osoby chętne do ugoszczenia św. Mikołaja (który dotrze wszędzie tam, gdzie są dzieci) proszeni są o kontakt z AKM’em -z Anną Stachowiak; tel 607127188

Poznański Tydzień Misyjny 2015

10.2015

Od nawrócenia do misji!

Przez kilka dni chcemy zachęcić Was do głębszego zatrzymania się nad Misyjnymi potrzebami Kościoła. Przyjdź, westchnij do Nieba w intencji Misji, a potem przybądź na spotkania, podczas których doświadczeni misjonarze i młodzi wolontariusze będą opowiadać o swoich spełnionych pragnieniach Misji i jeszcze większych rzeczach, do których Pan wzywa. Szczególnie zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu 21.10, podczas którego Ania i Monika opowiedzą o doświadczeniu misyjnym w Etiopii.

Modlitwy: Fara Poznań

Spotkania: Cafe Misja ul. Gołębia 1

Pierwsze w tym roku akademickim spotkanie AKM

10.2015 5

Spotykamy się 5 października o godzinie 19.00 na wspólnej Eucharystii, a następnie odbędą się wybory nowych władz Koła (proszę o zgłaszanie kandydatów do Zarządu Koła do Padre s_stulkowski@poczta.onet.pl do 4 września). A po nich relacja z AKM-owych doświadczeń misyjnych. Ania Stachowiak i Monika Samolej opowiedzą o dalekiej i egzotycznej Etiopii i pracy w ośrodku prowadzonym przez Siostry Misjonarki Miłości, a Ks. Dawid Głowacz, Agata Wachowiak, Luiza Nadstazik. Ania Tomiak, Robert Kharitonov, Tomek Serej, kl. Bartosz Kania i kl. Jasiu Cieślak opowiedzą o pracy w Home of Peace w Jerozolimie.

Zabierzcie swoich przyjaciół i znajomych :)

Dajcie się porwać misyjnej przygodzie!!!

Opatrunek miłości

07.2015

Potrzebne środki opatrunkowe dla chorych w ośrodku na południu Etiopii w Awassie prowadzonego przez Siostry Misjonarki MIŁOŚCI - zgromadzenie założone przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty. Podarowując opatrunki możesz zostawić nam swojego maila, a my z Afryki prześlemy Ci podziękowania!

Podwójne zaproszenie!

06.2015 11

Serdecznie zapraszamy na uroczyste Posłanie Misyjne - 14.06.2015 godz 13.00 Poznańska Fara. Abp Stanisław Gądecki podczas Mszy Św. na zakończenie Kongresu Misyjnego pobłogosławi osoby wyjeżdżające w najbliższym czasie na doświadczenia misyjne, w tym z AKMu: do Jerozolimy i Etiopii. Przybądźcie! Po Eucharystii zapraszamy na Agape do sali nad "Cafe Misja". Transmisja na żywo w TVP Polonia!

A już w najbliższy poniedziałek 15.06 spotykamy się w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym o godz 18.00 na Eucharystii, następnie podsumowanie działalności Koła w tym roku akademickim i misyjny GRILL! Do zobaczenia :)

Majowe Spotkanie AKM

05.2015 11

W najbliższy poniedziałek 11.05.2015 o godz 19.00 kolejne spotkanie AKMu :) Rozpoczniemy Mszą Świętą, a potem spotkanie z gościem - s. Małgorzatą Nowak OSS Franciszkanką od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, która głosiła Chrystusa na Bali i Jawie w Indonezji! Niech Was nie zabraknie!

Kwietniowe Spotkanie AKM

04.2015 13

Już 13 kwietnia nasze kolejne spotkanie. Już w okresie paschalnym. To szczególny czas spotkania z zmartwychwstałym Jezusem Chrystusem.

O godz. 19.oo Msza święta, natomiast o godz. 20.oo spotkanie z Ojcem Józefem Michną SVD (Werbistą z Chludowa), który opowie o swojej posłudze misyjnej w Ghanie Serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy również, aby jałmużnę postną przeznaczyć na wsparcie Magdy Plekan w Etiopii, która tam pracuje jako świecka kombonianka. Będzie można złożyć ofiarę podczas Mszy świętej.

Jeszcze raz zapraszamy. Przyjdźcie i zabierzcie ze sobą swoich przyjaciół.

MISJONARZ NA POST!

03.2015

To ogólnopolska akcja wsparcia duchowego misjonarzy w wielkim poście. Modlitwa czy posty to coś, czego potrzebują najbardziej. Chcą mieć siły do ewangelizacji i pomocy biednym, dlatego czekają na Twoją pomoc. Inicjatywa polega na modlitwie, ofiarowaniu postów, postanowień, Mszy św. czy czynieniu dodatkowego dobra w intencji konkretnego polskiego misjonarza podczas wielkiego postu. ZGŁOSZENIA na stronie internetowej http://misjonarznapost.pl/

Sesja z Jezusem

01.2015 28

W środę 28.01 zapraszamy na rozpoczęcie sesji egzaminacyjnej z Jezusem! Dzięki uprzejmości DA WT, możemy przyłączyć się do Nich w tej wspólnej modlitwie :)

Spotkanie odbędzie się w kaplicy na Wydziale Teologicznym: o godz 18.00 adoracja z możliwością spowiedzi, a o 18.30 Msza Św. Serdecznie zapraszamy szczególnie studentów utrudzonych zaliczeniami, jak i pozostałych pracujących i nie pracujących też :)

Spotkanie opłatkowe AKM :)

01.2014 12

Naszym gościem będzie ks. prałat dr Ireneusz Dosz, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Zaczniemy Mszą św. o godz. 19.30, potem spotkanie z dzieleniem się opłatkiem i śpiewem kolęd. Będzie się działo :)

Następnie Agnieszka, Kasia, Marta i Tymoteusz podzielą się swoim świadectwem z doświadczenia misyjnego w Ugandzie w mieście Mbarara (w ośrodku dla dzieci osieroconych, który powstał dzięki działalności Fundacji ojca Johna Bashobory).

W czasie spotkania można podać Ani Stachowiak ołówki i inne przybory szkolne w związku z akcją "Ołówek dla Afryki" Fundacji Redemptoris Missio, więc jak coś macie- przynieście, aby obdarować dzieciaczki w Afryce :)

MODITAWA PRZY GROBIE ŚP. DR WANDY BŁEŃSKIEJ

12.2014 27

W miesiąc po pogrzebie zapraszamy na modlitwę w intencji misji przy grobie śp. dr Wandy Błeńskiej. Spotykamy się na Mszy św. w intencji zmarłej Misjonarki 27.12.2014 r. o godz. 18.00 w kościele Dobrego Pasterza w Poznaniu przy ul. Nowina (Jeżyce), a po Mszy pomodlimy się przy grobie śp. dr Wandy Błeńskiej o godz. 19.00. Grób znajduje się po lewej stronie od kaplicy cmentarnej.

Akcja Święty Mikołaj

12.2014 6

AKM jak co roku organizuje Akcję Święty Mikołaj. Podczas tej akcji między 4 a 12 grudnia członkowie Koła odwiedzają dzieci w domach (a także w przedszkolach, szkołach, parafiach, domach pomocy itp.) w Poznaniu i okolicach w oryginalnym stroju biskupa i aniołków. Opowiadają dzieciom kim był św. Mikołaj. Dzięki temu maluchy mogą poznać prawdziwą postać najpopularniejszego świętego. Następnie wręczają milusińskim przygotowane przez rodziców lub opiekunów prezenty oraz obrazki Świętego. Zbierane przy tej okazji ofiary studenci przeznaczają na roczne utrzymanie trójki dzieci z Republiki Zielonego Przylądka tzw. Adopcja na odległość.

Osoby chętne do ugoszczenia św. Mikołaja (który dotrze wszędzie tam, gdzie są dzieci) proszeni są o kontakt z koordynatorką akcji: Anną Stachowiak, tel.607127188; e-mail: anka92_gostyn@wp.pl).

Grudniowe spotkanie AKMu

12.2014 15

Grudniowe spotkanie AKMu spędzimy wśród Papuasów, czyli mieszkańców Papui Nowej Gwinei. Zapowiada się niesamowicie! 15.12.2014 :) Rozpoczniemy o godz 19.00 Eucharystią, a po niej misjonarz Świętej Rodziny ks Krzysztof Stachowiak MSF opowie o swojej misji w państwie Papuasów. To wszystko oczywiście u Sióstr Klawerianek w Centrum Misyjnym ul. Dmowskiego 130.

Dziś pogrzeb śp. dr Wandy Błeńskiej

12.2014 3

Uroczystościom pogrzebowym śp. dr Wandy Błeńskiej przewodniczyć będzie Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w katedrze poznańskiej w środę, 3 grudnia, o godz. 11 (transmisja w Radiu EMAUS). Pogrzeb na cmentarzu przy ul. Nowina w Poznaniu o godz. 13.

Zmarła Dr Wanda Błeńska

11.2014 27

Dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, która poświęciła swe życie służbie chorym na trąd, zmarła w swoim domu w Poznaniu 27 listopada 2014 r. Miała 103 lata. „Pokochałam ten kraj i tych ludzi” – mówiła o Ugandzie, gdzie pracowała przez ponad 40 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w przyszłym tygodniu. Dr Wanda Błeńska stanowi syntezę wszystkich energii misyjnych Poznania, była „ikoną życia misyjnego” – mówi o zmarłej abp Stanisław Gądecki.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi imię Wandy Błeńskiej.

Od papieża Jana Pawła II dr Błeńska otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia.

Dr Wanda Błeńska była honorowym członkiem Akademickiego Koła Misjologicznego.

To było tak niedawno:

99. Urodziny, 100.Urodziny, 100. Urodziny (film), 100. Rocznica Chrztu Św. oraz Promocja książki „Wanda Błeńska. Spełnione życie”, 101.Urodziny, Spotkanie w Tulcach, 103 urodziny

Listopadowe spotkanie AKM

11.2014 17

W najbliższy poniedziałek listopadowe spotkanie AKM w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym (Dmowskiego 130) o godz. 19.00 Eucharystia, potem wybory nowych władz AKM i spotkanie z gościem. Będzie z nami Siostra Elżbieta Sołtysik, Klawerianka, która pracując w Poznaniu należała do AKM. Siostra Elżbieta rozpoczęła Doświadczenia misyjne AKM. W 2007 r. była z grupą w Kazachstanie, 2008 na Cabo Verde, 2009 gościliśmy Młodych z Cabo Verde w Polsce. Siostra Elżbieta opowie o projekcie, jaki realizowała w wakacje 2013 r. ze studentami z Krakowa, o Doświadczeniu misyjnym w Indiach. Obecnie Siostra Ela pracuje w Podkowie leśnej, jest Przełożoną tamtejszej wspólnoty Sióstr i zajmuje się formacją postulantek w zgromadzeniu.

Startujemy w nowym roku akademickim

10.2014 6

Pierwsze spotkanie AKM odbędzie się 6.10.2014 roku w Centrum Misyjnym Archidiecezji Poznańskiej na ul. Dmowskiego 130 (mapka dojazdu) o godz. 18.00.

Zaczniemy Eucharystią pod przewodnictwem ks. bpa Damiana Bryla, który wprowadzi w naszą wspólnotę relikwie Błogosławionej Mariam z Betlejem (Małej Arabki) oraz Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Po Eucharystii spotkanie, na kórym prezentowane będą letnie doświadczenia misyjne w Jerozolimie, w Kazachstanie i na Ukrainie oraz plan naszej tegorocznej pracy.

Papież Franciszek wzywa by być uczniem-misjonarzem. Jeśli czujesz się uczniem Jezusa to jako misjonarz przyprowadź ze sobą jedną osobę na nasze spotkanie.

Polecamy jeszcze śledzenie bloga z Ugandy, gdzie nasza Marta Napieralska i trzy osoby z Diakoni Misyjnej Ruchu Światło-Życie dzielnie pracują: http://misjauganda.wordpress.com/

Pamiętajmy o nich w modlitwach.

Do zobaczenia w poniedziałek na Dmowskiego!

Kazachstan 2014

08.2014 1

1.08.2014 5-cio osobowy team z AKMu wyruszył na miesięczne doświadczenie misyjne do Kellerowki (Północna część Kazachstanu). Oto blog zawierający relacje z pracy w placówce misyjnej Sióstr Nazaretanek. Łączymy się w modlitwie za wyjeżdżających oraz za dzieła, które AKMowicze będą wspierać w Kazachstanie :)

Rozesłanie misyjne w Katedrze

06.2014 28

28 czerwca 2014 roku w I Nieszpory Uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła w Katedrze Poznańskiej nasza 9-osobowa grupa otrzymała z rąk JE ks. kardynała Zenona Grocholewskiego posłanie misyjne. Ks. Kardynał nas pobłogosławił i wręczył krzyże misyjne.


Więcej na: http://www.archpoznan.pl/ i Blogu Jerozolima 2014

Święcenia prezbiteratu

05.2014 22

Były prezes naszego Koła Jarek Czyżewski został w czwartek, 22 maja br. w katedrze poznańskiej wyświęcony przez Abp. Stanisława Gądeckiego na kapłana. To wielka radość dla obecnych i byłych członków AKM. Życzymy ks. Jarkowi Bożego błogosławieństwa i modlimy się za Niego.

Majowe Spotkanie AKM

05.2014 12

Już niebawem majowe spotkanie AKM, 12 maja 2014 r. Msza św. o godz. 19.00, a po Eucharystii gościć będziemy ks. Krzysztofa Pachuta SMA (Stowarzyszenie Misji Afrykańskich), który opowie o swojej pracy w Republice Środkowoafrykańskiej.

Spotykamy się, jak zawsze w domu Sióstr Klawerianek na ul. Dmowskiego 130 w Poznaniu.

Kwietniowe Spotkanie AKM

04.2014 7

Kolejne spotkanie AKMu! Zapraszamy wszystkich 7.04.2014 r. na godz. 19.00 na Eucharystię, a po niej o. Czesław Brzezicki (Werbista) zabierze nas do Papui Nowej-Gwinei. Podczas Mszy Świętej będzie zbierana jałmużna postna, którą przeznaczymy na Duchową Adopcję naszych dzieci z Cabo Verde. Przyjdź i poczuj misyjny klimat!

Spotykamy się, jak zawsze w domu Sióstr Klawerianek na ul. Dmowskiego 130 w Poznaniu.

Marcowe Spotkanie AKM

03.2014 10

"Doświadczyć misji, żeby rozpoznać swoje powołanie. Gulu- Uganda"

10.03 o godz 19.00 Eucharystia, a po niej Krysia Surma zabierze nas do Ugandy, do sierocińca w Gulu, w którym pomagała w czasie swojego wolontariatu misyjnego. Spotykamy się, jak zawsze w domu Sióstr Klawerianek na ul. Dmowskiego 130 w Poznaniu.

Lutowe Spotkanie AKM

02.2014 10

Zbliża się nasze lutowe spotkanie AKM. Zapraszamy wszystkich 10.02.2014 r. na godz. 19.00 na Eucharystię. Po niej Kinga Zastawna zabierze nas do Indii, do ludzi chorych na trąd, którym pomagała w czasie swojego wolontariatu misyjnego. Spotykamy się, jak zawsze w domu Sióstr Klawerianek na ul. Dmowskiego 130 w Poznaniu.

Terminarz 2014 - uaktualniony

01.2014 21

Zobacz co czeka nas w 2014 roku:
Aktualny terminarz AKM 2013/14

Misyjne Spotkanie Opłatkowe

01.2014 13

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie AKM, tym razem w troszkę innej formie. Zaczynamy o 19:00 Eucharystią w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym, a potem spotkanie opłatkowe, wspólne śpiewanie kolęd i radosna integracja :)

Zaproś Mikołaja!

12.2013 5-7

AKM jak co roku organizuje Akcję Święty Mikołaj. Podczas tej akcji między 5 a 8 grudnia członkowie Koła odwiedzają dzieci w domach (a także w przedszkolach, szkołach, parafiach, domach pomocy itp.) w Poznaniu i okolicach w oryginalnym stroju biskupa i aniołków. Opowiadają dzieciom kim był św. Mikołaj. Dzięki temu maluchy mogą poznać prawdziwą postać najpopularniejszego świętego. Następnie wręczają milusińskim przygotowane przez rodziców lub opiekunów prezenty oraz obrazki Świętego. Zbierane przy tej okazji ofiary studenci przeznaczają na roczne utrzymanie trójki dzieci z Republiki Zielonego Przylądka tzw. Adopcja na odległość.

Osoby chętne do ugoszczenia św. Mikołaja (który dotrze wszędzie tam, gdzie są dzieci) proszeni są o kontakt z koordynatorką akcji: Anną Stachowiak, tel.607127188; e-mail: anka92_gostyn@wp.pl ).

Listopadowe spotkanie AKM

11.2013 4

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie AKM już 4 listopada!

Zaczynamy Eucharystią o 19:00, a po niej spotkanie z o. Radosłąwem Gawrysem SVD, który opowie nam o swojej pracy misyjnej w Argentynie.

Tydzień misyjny 2013

10.2013 18

Już w najbliższą niedzielę 20 października rozpoczyna się kolejny Poznański Tydzień Misyjny. Zobacz plakat z programem obchodów!

Nowe władze AKM 2013/14

10.2013 15

Na wczorajszym, pierwszym spotkaniu AKM wybrano nowe władze Koła. Oto one:

Prezes: Małgorzata Kozierska

Wiceprezes - Katarzyna Mich

Sekretarz – Elżbieta Pawelc

Komisja rewizyjna – Anna Stachowiak (Przewodnicząca) , Maria Łukomska i Michał Waligóra (członkowie)

Gratulujemy Wam i życzymy dużo sił i zapału do pracy. Niech Wam Bóg błogosławi.

Zobacz nowe władze...

Pierwsze spotkanie AKM 2013/14

10.2013 14

Zaczniemy Eucharystią o godz. 19.00, a po Niej podziękowanie tym, którzy pełnili funkcje w minionym roku oraz wybory nowych władz AKM. Potem relacja z doświadczenia misyjnego Jerozolima 2013 i plany na nowy rok.

Blog Jerozolima 2013

07.2013 14

Zapraszamy na nowy blog, który zawiera relacje z doświadczenia misyjnego studentów z Akademickiego Koła Misjologicznego w "Home of Peace"- sierocińcu na Górze Oliwnej w Jerozolimie prowadzonego przez Siostry Elżbietanki. Nasza misja (15.07-14.08.2013) to praca, pomoc Siostrom. Codziennie będziemy umieszczać relacje z pobytu w Izraelu. Zapraszamy do śledzenia naszej Kroniki oraz prosimy o modlitwę!

Spotkanie AKM - czerwiec

06.2013 10

Serdecznie zapraszamy na ostatnie spotkanie AKM w tym roku akademickim!
W programie same atrakcje :D
Zaczynamy o 19:00 Mszą Świętą celebrowaną przez świeżo wyświęconego ks. Macieja Snelę (związanego z AKMem od kilku lat), podczas której homilię wygłosi również świeżo wyświęcony dk. Jarek Czyżewski (dawny prezes AKM) :)
A potem krótkie podsumowanie naszej tegorocznej działalności i grill!
Obecnych będzie też troszkę misyjnych gości, tak więc tym ciekawiej się zapowiada :)

Spotkanie AKM - maj

05.2013 20

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie AKM! Już 20 maja!
18:00 - studium Adhortacji apostolskiej Christifideles laici
19:00 - Msza Św.
20:00 - spotkanie z gościem - Jackiem Ziomkiem, który podzieli się doświadczeniami ze swojego rocznego pobytu w Kamerunie Północnym, gdzie wspierał prace katechistów oraz badał kulturę Gidarów.
Do zobaczenia!

Wystawa "Murale Wolności"

05.2013

Serdecznie zapraszamy na wystawę AKM "Murale Wolności" na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. Wieżowa 2/4 (do końca maja 2013).
Wystawa prezentuje 38 zdjęć wykonanych przez członków Akademickiego Koła Misjologicznego w latach 2010-2012 na terenie Betlejem. Przedstawiają one murale-obrazy wykonane na wewnętrznej stronie tzw. muru bezpieczeństwa, rozdzialającym Izrael od Autonomii Palestyńskiej.
MURALE WOLNOŚCI
Graffiti kojarzy się z buntem, krzykiem, okazaniem niezadowolenia, czy chęcią zaznaczenia swojej obecności. Betonowa bariera, bezprawnie izolująca palestyńskie Betlejem, zdaje się idealnym podłożem dla tej formy plastycznej.
Dlatego też nie dziwi fakt, że od strony palestyńskiej niemal w całości pokryty jest muralami. Co roku przyjeżdzają tutaj grafficiarze z całego świata, by na murze wyrazić swój sprzeciw wobec jego istnienia. Najbardziej rozpoznawalne murale znajdują się w Betlejem oraz w jego okolicach.
Największą sławę palestyńskim muralom przyniósł w 2005 rou przyjazd Bnksy’ego - brytyjskiego artysty graffiti, który namalował m.in. gołąbka pokoju ubranego w kuloodporną kamizelkę, lub małą dziewczynkę przeszukującą Izraelskiego żołnierza.
http://muralewolnosci.blogspot.com/

Spotkanie AKM - kwiecień

04.2013 15

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie AKM!
W programie jak zawsze:
18:00 - studium Adhortacji apostolskiej Christifideles laici
19:00 - Msza Św.
20:00 - spotkanie z gościem - o. Krzysztofem Kołodyńskim SVD, który opowie nam o swojej kilkuletniej posłudze na Madagaskarze.
Do zobaczenia!

Spotkanie AKM - marzec

03.2013 11

11 marca kolejne spotkanie AKMu! W programie jak zawsze:
18:00 - studium Adhortacji apostolskiej Christifideles laici
19:00 - Msza Św.
20:00 - będzięmy gościć Krzysztofa Gniazdowskiego, który pracował w Kamerunie jako stomatolog.
Zapowiada się bardzo ciekawie, tak więc do zobaczenia :)

Wielkopostne Rekolekcje Misyjne

03.2013 17-20

17-20 marca w kościele Chrystusa Sługi w Poznaniu, ul. Palacza 7, odbędą się Wielkopostne Rekolekcje Misyjne; prowadzi: ks. Waldemar Babicz – dyrektor diecezjalny PDM.
Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie AKM - luty

02.2013 18

Już za tydzień (18. lutego) kolejne spotkanie AKMu! W programie jak zawsze:
18:00 - studium Adhortacji apostolskiej Christifideles laici
19:00 - Msza Św.
20:00 - spotkanie ze świecką misjonarką p. Alicją Kajak, która opowie o swoim życiu w Afryce (Kamerun, Burundi, Tunezja).
(tutaj taki mały dodatek: wywiad miesiąca!)

Spotkanie opłatkowe AKM

01.2013 14

Serdecznie zapraszmy wszystkich zainteresowanych misjami na spotkanie opłatkowe AKM, 14.01.2013 r. do Centrum Misyjnego Archidiecezji Poznańskiej przy ul. Dmowskiego 130. Naszym gościem będzie Ksiądz Prof. dr hab. Bogdan Częsz z Wydziału Teologicznego UAM, który przewodniczyć będzie Eucharystii i wygłosi homilię. Po Mszy św. spotkamy się w sali Centrum, by złożyć sobie życzenie, połamać się opłatkiem oraz śpiewać kolędy. Spotkanie rozpocznie Eucharystia o godz. 18.00. "Pastuszkowie przybywajcie!!!"

Projekt misyjny GWIAZDA BETELEJEMSKA

01.2013 6

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, Trzech króli, poświęcamy kredę i kadzidło na wspomnienie darów jakie przynieśli Jezusowi Mędrcy ze Wschodu. W tym roku wierni z 31 parafii w archidiecezji poznańskiej i z 1 parafii w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej będą mogli zabrać do swych domów torebki z kredą, kadzidłem i węgielkiem przygotowane przez studentów z Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) w Poznaniu. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na wsparcie Domu Pokoju, sierocińca na Górze Oliwnej w Jerozolimie, prowadzonego przez polskie Siostry Elżbietanki. To już trzeci taki projekt realizowany przez AKM pod patronatem Metropolity Poznańskiego Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku zamówiono ok. 9000 torebek. Produkty zostały zakupione i spakowane przez studentów z AKM. W każdej torebce jest zawinięty w folię aluminiową kawałek węgielka. Wystarczy rozwinąć folię na popielniczce czy talerzyku, przystawić do węgielka płomień (węgiel sam się rozpali) i po rozżarzeniu posypać kadzidłem. Dym kadzidła symbolizuje modlitwę wznoszącą się do Boga, a miły zapach kadzidła przypomina, że my sami naszym życiem mamy rosiewać woń poznania Chrystusa.Kredą zanczymy drzwi mieszkania/domu (K + M + B + 2013), dając świadectwo, że w tym mieszkaniu/domu żyją chrześcijanie.

Bardzo dziękujemy wszystkim Księżom Proboszczom, którzy odpowiedzieli pozytywnie na nasz projekt oraz wszytkim Parafianom, którzy zabierają do swych domów przygotowane przez nas torebki. Dzięujemy za ofiary wspierające Dom Pokoju w Jerozolimie.

Lista parafii, gdzie 6.01.2012 r., w Trzech Króli można włączyć się w projekt misyjny Gwiazda Betlejemska.

Grudniowe spotkanie AKM

12.2012 17

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie AKM, które odbędzie się w poniedziałek 17 grudnia 2012 r. w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym (dom Sióstr Klawerianek) w Poznaniu przy ul. Dmowskiego 130 (patrz: KONTAKT: mapka dojazdu).

godz. 18.00 – studium Adhortacji apostolskiej Christifideles laici

godz. 19.00 – Eucharystia

godz. 20.00 - Spotkanie z ks. Dawidem Stelmachem, który wraz z grupą z parafii w Tulcach pracował w domu dziecka i domu starców w Maroku.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ BISKUP

12.2012 6

Akademickie Koło Misjologiczne jak co roku organizuje akcję Św. Mikołaj. Podczas tej akcji między 3 a 8 grudnia członkowie koła odwiedzają dzieci w oryginalnym stroju biskupa i opowiadają kim był św. Mikołaj. Następnie wręczają milusińskim przygotowane przez rodziców prezenty. Dzięki temu maluchy mogą poznać prawdziwą postać najpopularniejszego świętego. Zbierane przy tej okazji ofiary studenci przeznaczają na roczne utrzymanie trójki dzieci z Republiki Zielonego Przylądka: Cheili i Dawida oraz Elisangili– tzw. Adopcja na odległość.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: Magdalena Plekan tel: 510 762 180 (wieczorem).

"Dzielić się wiarą dzisiaj"

11.2012 30

Archidiecezja Poznańska, Zakład Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademickie Koło Misjologiczne organizują w listopadzie br. sympozjum z okazji Roku Wiary i 85. rocznicy Międzynarodowego Kongresu Akademickich Kół Misyjnych "Dzielić się wiarą dzisiaj". Wśród prelegentów usłyszymy m.in. dwóch uczestników Synodu Biskupów na temat: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej" - abpa Stanisława Gądeckiego oraz bpa Ladislava Nemeta z Serbii, a także jedynego na świecie badacza i znawcę muzyki baroku misyjnego Ameryki Hiszpańskiej, ks. prof. dra hab. Piotra Nawrota SVD. Sympozjum będą towarzyszyć warsztaty misyjne, w czasie których pragniemy podzielić się naszym doświadczeniem działalności akademickich środowisk misyjnych Poznania.

Termin: 30.11.2012, godz. 16.00-20.00 (sympozjum) oraz 1.12.2012, godz. 9.00-12.00 (warsztaty misyjne).

Zobacz informację na stronie Archidiecezji Poznańskiej.

Serdecznie zapraszamy!

Listopadowe spotkanie AKM

11.2012 19

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie AKM w nowym roku akademickim 2012/2103, które odbędzie się w poniedziałek 19 listopada 2012 r. w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym (dom Sióstr Klawerianek) w Poznaniu przy ul. Dmowskiego 130 (patrz: KONTAKT: mapka dojazdu).

godz. 18.00 – studium Adhortacji apostolskiej Christifideles laici

godz. 19.00 – Eucharystia

godz. 20.00 – spotkanie z Ks. prof. dr hab. Piotrem Nawrotem SVD na temat badań muzyki baroku misyjnego Ameryki Hiszpańskiej oraz pracy misyjnej w Boliwii. To wielki radość i zaszczyt dla AKM, że będziemy gościć jedynego na świecie badacza muzyki Indian, o których opowiada film „Misja”.

Serdecznie zapraszamy!

Tydzień Misyjny 2012 w Poznaniu

10.2012 21

Już trzeci raz AKM przygotowuje program Tygodnia Misyjnego w Poznaniu. Tym razem robimy to wspólnie z Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym. Rezerwujcie czas i docierajcie na Eucharystie i spotkania. Zobacz program Tygodnia Misyjnego 2012.

II Wielkopolskie Forum Współpracy Rozwojowej

10.2012 18

AKM już drugi raz uczestniczy w Wielkopolskim Forum Współpracy Rozwojowej organizowanym przez Europosła dra Filipa Kaczmarka. W ramach Forum będziemy prezentować naszą działalność i prowadzić punkt informacyjny o AKM. Na plakacie i ulotkach wykorzystano zdjęcie z doświadczenia misyjnego AKM na Cabo Verde w 2008 r. Po całodziennej wędrówce w górach sadziliśmy wtedy drzewka w ramach dnia troski o stworzony świat. Zobacz szczegółowy program Forum.

Nowe władze AKM 2012/2013

10.2012 16

Na pierwszym spotkaniu AKM po wakacjach (15.10.2012) dokonaliśmy wyboru nowych władz Koła.

Dziękujemy najpierw tym, którzy sprawowali władzę w minionym roku akademickim: Kasi Arciszewskiej (Prezes), Madzi Plekan (Wiceprezes), Iwonie Puchcie (Sekretarz), Asi Molewskiej, Michałowi Łuczakowi i Jędrzejowi Gadzińskiemu (Komisja Rewizyjna).

Nowe władze AKM to: Prezes: MADZIA PLEKAN, Wiceprezes: JANA LAZAWIK, Sekretarz: MARYSIA ŁUKOMSKA, Komisja Rewizyjna: GOSIA SZWARC, OLA SZUBA-JABŁOŃSKA, GOSIA KOZIERSKA.

Gratulujemy i życzymy dużo zapału do pracy!

Już niebawem w zakładce: "O AKM" znajdziemy fotografie i informacje o nowych władzach Koła!

AKM startuje w nowy rok akademicki 2012/2013

10.2012 15

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie AKM w nowym roku akademickim 2012/2103, które odbędzie się w poniedziałek 15 października 2012 r. w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym (dom Sióstr Klawerianek) w Poznaniu przy ul. Dmowskiego 130 (patrz: KONTAKT: mapka dojazdu).

Spotkanie rozpoczniemy o godz. 18.00 modlitwą różańcową w intencjach misji, o godz. 18.30 Eucharystia i po Niej wybory nowych władz AKM (członków AKM prosimy o zgłaszanie kandydatów na adres: ) oraz relacja z letnich doświadczeń misyjnych: Cabo Verde 2012, Ghana 2012 i Jerozolima 2012.

W najbliższym czasie planujemy udział w Tygodniu Misyjnym w Poznaniu (21-26.10.2012 - program i plakat już niebawem) oraz w 2.edycji Wielkopolskiego Forum Współpracy Rozwojowej w dniach 18-19.10.2012, na terenie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Forum organizowane jest przez biuro europosła dra Filipa Kaczmarka. Nastepny termin to Urodziny Pani Dr Wandy Błeńskiej (szczegóły wkrótce).

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie AKM, zarówno członków i sympatyków AKM, naszych "emerytów" oraz wszystkich studentów zainteresowanych misjami.

Pozostałe wiadomości >>