Akademickie Koło Misjologiczne

Uniwersytet Uczniowski - podróż za jeden uśmiech

W pochmurną środę, dwudziestego pierwszego kwietnia, Kropka ;), Ola W. i ja zabrałyśmy małych studentów Uniwersytetu Uczniowskiego w podróż za jeden uśmiech.

Kierunek: Afryka.

Dzieci zasypywały nas pytaniami i spostrzeżeniami. Na zapamiętanie i rozważenie zasługuje uwaga jednego z chłopców, że misja (zatem i misje) to trudne i ważne zadanie do spełnienia.

Czasami musiałyśmy się zmierzyć z ich poczuciem humoru ;) Między innymi w związku z powiedzeniem: my Europejczycy mamy zegarki, ale to ludzie w Afryce mają czas, usłyszałyśmy, że to pewnie dlatego, że Wyspy Zielonego Przylądka są takie małe, ludzie tam wszędzie mają blisko i dlatego się nie spieszą, bo i tak zdążą. Dzieciom podobała się radość i otwartość Afrykańczyków, ale dowiedziałyśmy się także, że mieszkańcy Cape Verde są "dziwaczni". Wspólnymi siłami doszliśmy do wniosków, że często to, co inne i nieznane wydaje nam się dziwne, ale kiedy coś poznajemy i jest to dobre, zaczynamy to rozumieć i lubić. Ola musiała odpowiadać na pytanie: czy w Etiopii są wykorzystywane naturalne źródła pozyskiwania energii. Ola W. została zapytana o dokładne nazwy organizacji pomagających Afryce. Dzieci miały już pomysły konkretnych akcji.

Największe zainteresowanie wzbudził filmik z Capo Verde. Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się stroje, a zwłaszcza sari. (Niektóre "małe księżniczki" ciągnęły za sobą długi tren ;)) Zainteresowani byli także rodzice. Dwoje z nich kupiło nasze książki. Okazało się, że na sali znalazł mały ekspert od misji - członek misyjnego ogniska dzieci - rośnie nam nowe pokolenie AKM ;) Na koniec wszyscy studenci otrzymali wpisy do indeksów. Niedługo będzie można zobaczyć zdjęcia z wykładu w galerii.

Ps. Dla osób, które nie spotkały się z inicjatywą Uniwersytetu Uczniowskiego kilka informacji: UU to przedsięwzięcie edukacyjne Wyższej Szkoły Języków Obcych. Oto co organizatorzy piszą o sobie na stronie:

Uczelnia pragnie stworzyć dla dzieci w wieku 7 - 12 lat przygodę edukacyjną, atrakcyjną w formie i tematyce. Nadrzędnym celem akcji "Uniwersytet Uczniowski" jest popularyzacja nauki oraz zaspokajanie dziecięcej ciekawości i podsycanie chęci do dalszego odkrywania świata, wraz z pomocą w rozwijaniu potencjału twórczego i intelektualnego. Tematów do wykładów będziemy szukać wśród najatrakcyjniejszych dziedzin: psychologii, historii, ekonomi, biologii oraz filozofii. Dzięki współpracy ze środowiskami naukowymi pragniemy zapewnić dzieciom zajęcia na najwyższym poziomie.

Spotkania "Uniwersytetu Uczniowskiego" poprowadzą Profesorowie akademiccy, uznane autorytety w swoich dziedzinach (znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie). Wykłady odbywać się będą w salach wykładowych WSJO.

Kasia (S)