Akademickie Koło Misjologiczne

Kilka zdjęć z galerii:

<< Poprzednie wiadomości

„Jerozolima 2012” – kolejne doświadczenie misyjne AKM!

06.2012 29

W dniach 29.06-29.07 realizujemy nasze kolejne doświadczenie misyjne. Po raz kolejny jedziemy do „Domu Pokoju” – sierocińca na Górze Oliwnej w Jerozolimie prowadzonego przez Siostry Elżbietanki z prowincji poznańskiej. Podczas miesięcznego pobytu będziemy starać się naszą pracą wesprzeć Siostry Elżbietanki. Zapraszamy do śledzenia Kroniki wyjazdu na blogu: www.akmjerozolima2012.blogspot.com

Rozesłanie Młodych z AKM

06.2012 28

W przyszły czwartek, 28.06.2012 o godz. 19.00 dobędzie się rozesłanie Młodych z AKM i wręczenie krzyży na doświadczenia misyjne.

Zapraszam Was wszystkich do katedry na I Nieszpory Św. Św. Piotra i Pawła. Ksiądz Arcybiskup pobłogosławi także osoby z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego, które jadą na rok posługi misyjnej, dwóch kleryków z ASD w Poznaniu, którzy jadą do Kazachstanu, Tesię, której wyjazd na Cabo Verde wspiera AKM (we współpracy z urzędem ds. młodzieży poprowadzi szkolenia bezrobotnych młodych ludzi z fizjoterapii) dla oraz Madzię, która jedzie na Cabo Verde (fizjoterapia i praca z dziećmi ulicy) i do Ghany z Kombonianami z Krakowa.

Krzyże i błogosławieństwo otrzyma grupa z AKM (10 osób) jadąca na miesięczne doświadczenie misyjne Jerozolima 2012. Będą pracować na rzecz Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Czerwcowe spotkanie AKM

06.2012 11

Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkania AKM, 11 czerwca 2012.
Rozpoczniemy Eucharystią o godz. 18.00, potem podsumowanie pracy rocznej i misyjny gril.
Spotykamy się, jak zawsze, w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym w Poznaniu, przy ul. Dmowskiego 130. Jako, że będzie to czas EURO 2012 obowiązują barwy narodowe!
Przyjdź i przyprowadź nowych ludzi!

"Mejd in Czajna"

05.2012 24

AKM wspiera akcję Ruchu Światło-Życie. Już drugi raz z inicjatywy Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie w Poznaniu, Łodzi i Warszawie organizowane są obchody Dnia Modlitwy za Kościół w Chinach. Dzień ten od pięciu lat obchodzony jest 24 maja. Został on ustanowiony w 2007 roku przez papieża Benedykta XVI i przypada w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, czczonej w chińskim sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju.

Zobacz opis akcji "Mejd in Czajna"

Majowe spotkanie AKM

05.2012 21

Majowe spotkanie AKM - zapraszamy 21 maja 2012. O godz. 18.00 lektura Christifiedeles laici, o godz. 19.00 Eucharystia z o. Marcinem Boskiem OMI, godz. 20.00 - o. Marcin Bosek OMI opowie o 7 latach pracy misyjnej w Urugwaju. na spotkani będziemy gościć także Valdira, studenta z Wysp Zielonego Przylądka, którego poznaliśmy w czasie doświadczenia misyjnego Cabo Verde 2008 oraz Susanę, studentkę z Portugalii. Zapraszamy. Przyjdź i przyprowadź nowych ludzi.

Adopcja Serca

04.2012 23

Otrzymaliśmy list od Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera z Krosna z podziękowaniem za wsparcie i za uczestnictow w duchowej adopcji.

Przeczytaj list:

Kwietniowe spotkanie AKM

04.2012 16

W najbliższy poniedziałek (16.04) kolejne spotkanie AKMu, a w programie:

18:00 - studium Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II "Christifideles laici"
19:00 - Eucharystia w intencji tragicznie zmarłego Heldera z wyspy Santiago z Cabo Verde (animator z Assomady, z którym współpracowała w minione wakacje nasze grupa)
20:00 - spotkanie z s. Magdaleną Glinką, Elżbietanką z Brazylii, która pracuje tam już od 20 lat i która założyła elżbietańską misję w Brazylii.

Spotykamy się w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym na ul. Dmowskiego 130. Przyjdź i przyprowadź nowych ludzi!

Wielkopostne Rekolekcje Misyjne

03.2012 07

Zapraszamy na Wielkopostne Rekolekcje Misyjne w Poznaniu, w dniach 18-21.03.2012, w parafii pw. Chrystusa Sługi na ul. M. Palacza 7. Rekolekcje prowadzi Afrykańczyk O. Silvanus Stock Misjonarz MB Pocieszenia z Tanzanii. Zaczynamy w niedzielę podczas akademickiej Eucharystii o godz. 20.00, dalej, od poniedziałku do środy o godz. 19.00.

Przyjdzcie i zaproście na rekolekcje innych. Polecajmy całe dzieło rekolekcji Bożej Oatrzności!

Marcowe spotkanie AKMu!

03.2012 12

Już w najbliższy poniedziałek marcowe spotkanie AKMu!

Jak zawsze zaczynamy o 18:00 studium Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II "Christifideles laici",
później o 19:00 Msza święta,
a na koniec spotkanie z Kasią Banaszak z SWM, która pracowała jako wolontariuszka w stolicy Zambii – w Lusace. Pierwszy wyjazd trwał rok (od stycznia 2008 do lutego 2009). Była wychowawcą w domu dziecka, nauczycielką Social Studies w szkole podstawowej oraz koordynatorką programu Adopcja na odległość (miała pod opieką ponad 240 uczniów). Zajmowała się rachunkowością i administracją w szkole zawodowej, a także np. udzielała korepetycji dziewczynkom w wieku 7 – 12 lat; wydawała posiłki dzieciom w czasie przerwy międzylekcyjnej. Drugi wyjazd do Afryki odbył się w ramach projektu MSZ „Wspieranie powszechnej edukacji w Kapiri Mposhi, Zambia” i trwał 6 tygodni. W tym czasie prowadziła szkolenia dla nauczycieli z „Pedagogiki zabawy i twórczości”, a także wraz z wolontariuszką z Krakowa zorganizowała tygodniowe szkolenie dla nauczycieli z Chingoli pracujących w miejscowej szkole zawodowej. Tematem spotkań była „Metodyka nauczania w pracy nauczyciela”.

Post i jałmużna

03.2012 01

Jako że Wielki Post tuż tuż i pewnie wielu z Was robi sobie różnego rodzaju postanowienia, to chcemy zachęcić do wzięcia udziału w naszej AKMowej akcji - postu i jałmużny, która wesprze potrzebujące dzieci na Cabo Verde. I nie chodzi tu głównie o pieniądze, bo moglibyśmy po prostu jakąś sumę przeznaczyć na ten cel i generalnie wyszło by na jedno. Ale tu liczy się głównie ten post i to, że ja rezygnuję z czegoś (i ten brak - np. jedzenia, słodyczy czy czegokolwiek faktycznie odczuwam), jednocześnie uświadamiając sobie że ktoś jest tego pozbawiony cały czas, a dzięki mojemu wyrzeczeniu mogę mu troszkę pomóc. I też jest to duża praca nad sobą, nad swoją wolnością, co jest bardzo ważne w naszym rozwoju duchowym... Tak więc zachęcam do włączenia się. I życzę wytrwałości w postanowieniach :)

Lutowe spotkanie AKM

02.2012 13

Zapraszamy na lutowe spotkanie AKM, 13 lutego 2012. Rozpoczynamy o godz. 18.00 studium Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II "Christifideles laici", o godz. 19.00 Eucharystia i o godz. 20.00 relacja z realizcji projektu pomocy dla Caritas w Gruzji. Zobaczymy film o działalności Caritas w Gruzji i spotkamy się z Ligią Szulc z Urzędu Miasta Poznania, koordynatorką akcji. Spotykamy się w Archidiecezjalnym Centrum Misyjnym na ul. Dmowskiego 130. Przyjdź i przyprowadź nowych ludzi!

AKM obchodzi 85 Urodziny!!!

01.2012 20

W piątek, 20 stycznia 2012 roku przypada 85 rocznica powstania Akademickiego Koła Misyjnego w Poznaniu. W dniach od 28 września do 2 października 1927 r. odbył się w Poznaniu Międzynarodowy Akademicki Kongres Misyjny. Osiem miesięcy wcześniej, dnia 20 stycznia 1927 rroku, miało miejsce uroczyste zebranie inauguracyjne Akademickiego Koła Misyjnego Uniwersytetu Poznańskiego. W dniu inauguracji organizacja liczyła około 150 członków.

Chcemy tego dnia (20.01.2012) pomodlić się na różańcu w kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w poznańskiej Bazylice Farnej. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18.30. Po różańcu spotkanie przy kawie w Cafe Misja. Serdecznie zapraszamy na urodzinowy różaniec.

Styczniowe Spotkanie AKM

01.2012 9

Już niebawem kolejne spotkanie AKM - 9 stycznia (poniedziałek) 2012. Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 18, której przewodniczyć będzie Prodziekan WT UAM ks. dr Adam Sikora. Następnie inauguracja Róż Żywego Różańca (powstaje III róża) i spotkanie opłatkowe. Po spotkaniu opłatkowym usłyszymy relację z pogrzebu Cesarii Evory, którą przedstawi nam Paulo. Na koniec przeniesiemy się do kaplicy i odmówimy różaniec. Serdecznie zapraszamy do Archidiecezjalnego Centrum Misyjnego na ul. Dmowskiego 130 w Poznaniu.

Projekt misyjny AKM - Gwiazda Betlejemska

01.2012 6

W Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) poświęcamy kredę i kadzidło na wspomnienie darów jakie przynieśli Jezusowi Mędrcy ze Wschodu. W tym roku wierni 33 parafii (32 w Archidiecezji Poznańskiej i 1 w Diecezji Zielonogórsko-gorzowskiej) będą mogli zabrać ze swych świątyń do domów torebki z kredą, kadzidłem i węgielkiem przygotowane przez studentów z Akademickiego Koła Misjologicznego w Poznaniu (studenci przygotowali ok. 7500 torebek). Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na wsparcie Domu Pokoju, sierocińca na Górze Oliwnej w Jerozolimie, prowadzonego przez polskie Siostry Elżbietanki. Projekt realizowany jest pod patronatem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego we współpracy ze stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Plakat - Gwiazda Betlejemska 2012

Zmarła Cesaria Evora

12.2011 20

17 grudnia, w wieku 70 lat zmarła Cesaria Evora. Nasze Dziewczyny były w jej domu w Mindelo podczas doświadczenia misyjnego Cabo Verde 2008 (3 x Sto lat w Mindelo). Byliśmy też na jej koncercie w Warszawie. Dwa razy dostała od nas ręczny krzyż, bardzo się z tego cieszyła.

Pamiętajmy o Cesarii w modlitwie.

Grudniowe Spotkanie AKM

12.2011 12

W poniedziałek, 12.12.2011 grudniowe spotkanie AKM. O godz. 18.00 czytamy dalej I rozdział "Christifiedeles laici" Jana Pawła II, o godz. 19.00 Eucharystia i po Mszy św. spotkanie z Jackiem Żukiem z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Jacek pokaże swój film "Czy wolontariusz potrzebuje Boga?". Film jest owocem projektu realizowanego wśród wolontariuszy w Afryce, Niemczech i Austrii. Jacek razem z naszymi grupami przyjął błogosławieństwo od Arcybiskupa podczas nieszporów w katedrze 28.06.2011.

Projekt "św. Mikołaj" zakończony!

12.2011

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w ten projekt. W czasie kilku dni trwania akcji odwiedziliśmy 14 miejsc (4 parafie, 4 szkoły podstawowe, 4 przedszkola, dziecięcą scholkę przykościelną oraz ośrodek dla osób z porażeniem mózgowym „Żurawinka”), we wszystkich miejscach zostaliśmy niesamowicie przyjęci i spędziliśmy bardzo mile czas z dziećmi :) Mamy nadzieję, że dzieci wyniosły z tych spotkań nie tylko prezenty, ale też troszkę informacji o tym najpopularniejszym świętym.

W akcję zaangażowało się sporo AKMowiczów, mieliśmy 6 Mikołajów oraz 12 Aniołków! I dzięki ich działaniu, a także ogromnej hojności wszystkich, których mieliśmy okazję odwiedzić udało się zebrać kwotę, która ze spokojem wystarczy na adopcję Davida i Elisengili :) Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

I zachęcamy do obejrzenia zdjęć z akcji w naszej galerii.

Doktor Wanda Błeńska - 100 lat, jeszcze raz!

12.2011 9

Zapraszamy na Mszę św. w 100. Rocznicę chrztu Dr Wandy Błeńskiej, 9.12.2011 o godz. 16.30 w kościele św. Marcina w Poznaniu.

Po Mszy św. o godz. 18.00 w Ratuszu poznańskim odbędzie się spotkanie autorskie promujące książkę wydaną przez Wydawnictwo Święty Wojciech: "Wanda Błeńska. Spełnione życie". Spotkanie z Dr Wandą Błeńską oraz autorkami książki Joanną Molewską i Martą Pawelec poprowadzi ks. dr Maciej Karol Kubiak. Zagra Operacja Muzyka - zespół muzyczny medyków działający przy Poznańskiej Izbie Lekarskiej.

Posłuchaj wywiadu z autorkami książki w polskim radiu Merkury: Wanda Błeńska. Spełnione Życie - posłuchaj!

Projekt misyjny - "Święty Mikołaj"

12.2011

W dniach 2-7. grudnia 2011 r. Św. Mikołaj wraz z Aniołkami (wszyscy z Akademickiego Koła Misjologicznego) będzie odwiedzał dzieci z Poznania i okolic.
Podczas tego spotkania będziemy wręczać przygotowane przez rodziców prezenty, przedstawiać postać prawdziwego św. Mikołaja biskupa oraz przy okazji zbierać pieniądze na adopcję duchową trójki naszych dzieci z Cabo Verde: Davida, Elisangili i Cheili (więcej informacji o dzieciach).

Osoby chętne do ugoszczenia Mikołaja (który odwiedza przedszkola, szkoły, prywatne domy i wszelkie inne miejsca, gdzie są dzieci) prosimy o kontakt z Magdą Plekan: , .

Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan

11.2011 18

W ramach obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym w piątek, 18 listopada 2011 roku, przybędzie do Poznania biskup Macram Max Gassis, biskup El Obeid w Sudanie. Ksiądz Biskup weźmie udział w Drodze Krzyżowej w katedrze poznańskiej o godz. 19.00 w intencji prześladowanych chrześcijan w Sudanie. Po wspólnej modlitwie odbędzie się spotkanie z biskupem El Obeid.

Listopadowe spotkanie AKM

11.2011 14

Lektura "Christifideles Laici" o godz. 18.00 (wstęp i 1 rozdział).

Eucharystia z "wymieniankami" (proszę na kartkach wypisać, w pierwszej osobie, imona i nazwiska swoich bliskich zmarłych).

Siostra Aleksandra Bartoszewska, salezjanka z Sudanu z powodów zdrowotnych nas nie odwiedzi. Jest po poważnej operacji. Prosi o naszą modlitwę.
Będziemy gościć w poniedziałek o. Mirosława Barana SVD, który opowie o pracy misyjnej w Argentynie.

Serdecznie zapraszm do Archidiecezjalnegp Centrum Misyjnego na Dmowskiego 130.

Tydzień Misyjny 2011

10.2011 12

Dostępny jest już terminarz nadchodzącego Tygodnia Misyjnego (23-30 października). Zapraszamy do zapoznania się z plakatem!

Wyniki wyborów na rok 2011/12

10.2011 11

Na wczorajszym spotkaniu odbyły się wybory władz na nowy rok akademicki. Zobacz skład nowego zarządu AKM!

Pierwsze spotkanie AKM 2011/12

10.2011 10

10 października przy ulicy Dmowskiego 130 odbędzie się pierwsze w roku akademickim 2011/12 spotkanie AKM. Zaczniemy o godz. 18:00 Eucharystią, a po niej wybory władz na nowy rok. Później odbędą się dwie prezentacje tegorocznych projektów misyjnych: CaboVerde 2011 oraz Jerozolima 2011. Serdecznie zapraszamy wszystkich AKMowiczów oraz nowe osoby, które nie były jeszcze na naszych spotkaniach.

Pomyślnie zakończone projekty AKM 2011

09.2011

18 sierpnia 2011 - Powrót Cabo Verde (KAI)

27 sierpnia 2011 - Powrót Jerozolimy (KAI)

AKM z dalekiego Kazachstanu!

08.2011 11

Przeczytaj list siostry Eli z Kazachstanu oraz blog na stronie www.misje.diecezja-krakow.pl!

Plan Relacji Jerozolima 2011

07.2011 17

Zobacz kto kiedy pisze swoją kronikę, czyli plan relacji.

Krzyże dla Afrykańczyków

07.2011 14

Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu wspomaga wolontatiat misyjne na Cabo Verde!

Czytaj więcej!

AKM w Głosie Wielkopolskim

07.2011 12

Przeczytaj o AKM w Głosie Wielkopolskim.

Klerycy na Ukrainie

07.2011 3

Wieści z wyprawy Kleryckiego Koła Misyjnego na Ukrainę można śledzić na stronie "Rezerwat" na Ukrainie. Codziennie ciekawe historie, AKM poleca!

Rozesłanie

06.2011 28

28.06 o godzinie 19.00 w Katedrze Poznańskiej, podczas I Nieszporów Uroczystości Św. Piotra i Pawła, Arcybiskup Stanisław Gądecki wręczy krzyże misyjne członkom ekip wyjeżdżających na Doświadczenia Misyjne 2011. Bardzo serdecznie zapraszamy na tą Uroczystość.

Zapraszamy na ostatnie spotkanie AKM

06.2011 13

Kończy się kolejny rok akademicki. Już w poniedziałek, 13 czerwca 2011 r. ostatnie spotkanie AKM, z tradycyjnym misyjnym grilowaniem. Zapraszamy na Eucharystię o godz. 18.00 oraz na radosne świętowanie. Podczas Mszy świętej będziemy dziękować Bogu za powołanie i dar kapłaństwa naszych księży (padre Szymon z okazji - 25-tej, a ks. Paweł - z okazji 20-tej rocznicy święceń prezbiteratu). Serdecznie zapraszamy!!!

Znów nowe zdjęcia w Galerii AKM

05.2011 28

Animacja w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Poznaniu: zdjęcia.

Animacja w parafii pw. Michała Kozala w Śremie: zdjęcia.

AKMowe wyprawy rowerowe: zdjęcia.

Animacja w Śremie

05.2011 15

Ciekawe zdjęcia z animacji w parafii pw. Ducha Świętego w Śremie: zobacz zdjęcia w galerii.

Fotorelacja z Niedzieli Palmowej

05.2011 16

Trochę spóźniona, ale na pewno warta uwagi fotorelacja z Niedzieli Palmowej w Gułtowach: zobacz zdjęcia w galerii.

Majowe spotkanie AKM - zmiana terminu

05.2011 13

Zmieniamy termin majowego spotkania AKM!

Planowane spotkanie na 9 maja br. przenosimy na 13 maja br.!!!

Do Polski przybywa Joanna Muszyńska, dawna Pani Prezes AKM, która reaktywowała Koło na WT UAM. Asia, mieszkająca z rodziną we Włoszech, chce spotkać się z nami, a my cieszymy się na spotkanie z Nią!
Spotykamy się u sióstr Klawerianek na Dmowskiego 130, w piątek 13 maja 2011 r. o godz. 19.00 - Eucharystia (wspomnienie MB Fatimskiej), a potem spotkanie z Asią i relacja Ani Orłowskiej z projektu misyjnego Niniwy na Ukrainie, latem 2010 r. Serdecznie zapraszamy!

AKM w prasie

04.2011 27

Zobacz artykuły opisujące działalność AKM w ostatnich miesiącach - zestawienie AKM w mediach.

Prośmy o Pokój dla Jeruzalem
- po premierze

04.2011 20

Zobacz zdjęcia, posłuchaj w Radiu Emaus - Prośmy o Pokój dla Jeruzalem - po premierze.

Podziękowania od Sióstr Elżbietanek

04.2011 19

Siostra Szczepana, przełożona Domu Pokoju w Jerozolimie przesłała list do parafii uczestniczących w projekcie AKM "Gwiazda Betlejemska". Poniżej jego pełna wersja:

Nowa książka AKM:
Prośmy o Pokój dla Jeruzalem

04.2011 9

Akademickie Koło Misjologiczne (AKM) wydało nową książkę: Prośmy o pokój dla Jeruzalem. Doświadczenie misyjne "Jerozolima 2010". Publikacja jest owocem kilkumiesięcznej pracy uczestników wolontariatu misyjnego w "Domu Pokoju" na Górze Oliwnej w Jerozolimie, latem 2010.

Zobacz pełną depeszę KAI.

Kwietniowe spotkanie AKM

04.2011 11

Kwietniowe spotkanie AKM odbędzie się wyjątkowo w poznańskiej Farze i Cafe Misja. Spotykamy się w poniedziałek, 11 kwietnia 2011 r. o godz. 19.00 na Eucharystii w poznańskiej Farze, a o godz. 20.00 w Cafe Misja odbędzie się promocja książki Prośmy o pokój dla Jeruzalem. Doświadczenie misyjne "Jerozolima 2010". Serdecznie zapraszamy!

XIV Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

03.2011 29

Zapraszamy 29 marca na XIV Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Wydziale Teologicznym UAM przy ulicy Wieżowej 2/4 (przystanek tramwajowy Katedra). Będzie naprawdę ciekawie, pojawią się m.in. ks. dr Szymon Stułkowski oraz o. dr Paweł Zając. AKM będzie miał swoją silną reprezentację. Tam gdzie jest AKM nie można się nudzić! Zapraszamy!

Zobacz program!

Adopcja Serca - Elisangila

03.2011 20

Otrzymaliśmy list od Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera z Krosna o trzecim zaadoptowanym przez AKM dziecku z Wysp Zielonego Przylądka.

Przeczytaj cały list.

<< Poprzednie wiadomości