[relacja] Weekendowa animacja w Lublinie

W piątek 9 listopada br. o godzinie 13:10 siedmioro członków Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej, wyruszyło z Poznania do Lublina, aby podczas misyjnego weekendu w Lublinie poznać ludzi, którzy pragną angażować się w sprawy misji, dzielić się z nimi swoim doświadczeniem i rozpalać w sobie wzajemnie Ducha Misyjnego.

Około 17 przesiadka w stolicy i dalsza droga do Lublina, aż w końcu około 21:30 grupa przybyła do upragnionego celu. Ojciec Mariusz (Ojciec Biały) powitał ich z radością, odebrał z dworca i zawiózł do domu Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki – Sióstr Białych, które z otwartymi sercami i niezwykłą miłością, gościły ich aż do niedzieli pod swoim dachem. Po kolacji i przywitaniu z siostrami, grupa udała się do kaplicy, aby powitać w modlitwie Najważniejszego Mieszkańca Domu.

Sobota rozpoczęła się wspólną modlitwą i śniadaniem. Siostry Anafrida, Gosia, Mia i Anna z ogromną radością zaangażowały się, by pobyt u nich członków AKM był jak najlepiej przeżyty, nie odmawiając rozmów i towarzysząc im, mimo obowiązków. Po godzinie 9, w domu Sióstr Białych, zebrało się wielu gości, w tym członków fundacji AfricaMed, którzy w ramach organizowanych przez siostry comiesięcznych Sobót Misyjnych, spotykają się, by razem uczyć się i przygotowywać do działań i animacji misyjnych.

Młodzi, którzy przybyli na spotkanie, razem z członkami AKM z Poznania rozważali Słowo Boże i dzielili się swoim doświadczeniem Boga obecnym w tym Słowie. Następnie wszyscy, uczestnicząc w zabawach integracyjnych, mieli możliwość lepiej się poznać. Więzi między obiema grupami, zawiązały się bardzo szybko, dzięki zaangażowaniu i życzliwości, wspaniałych młodych ludzi, goszczących członków AKM jak przyjaciół w swoim gronie.

Po konferencji „Znaleźć Boga we wszystkim”, którą wygłosił o. Paweł Bucki SJ, swoim doświadczeniem podzielili się członkowie AKM. W ramach wystąpienia, opowiedzieli o historii Akademickiego Koła Misjologicznego, przybliżyli słuchaczom na czym polega działalność koła, oparta na trzech filarach: modlitwie, animacji i formacji, a następnie ubrani w charakterystyczne stroje misyjne, podzielili się swoimi doświadczeniami misyjnymi z Jerozolimy i Rwandy. Całe wystąpienie zostało bardzo ciepło odebrane, a utworzone więzi między grupami zaowocowały możliwością dalszej współpracy w szerzeniu wiedzy misyjnej. Relacja znajduje się na stronie (w tym wiele zdjęć z naszego wystąpienia u Sióstr): Relacja z soboty misyjnej, 10 listopada 2018 r..

Po obiedzie i wspólnie odmówionej Koronce do Miłosierdzia Bożego, członkowie AKM udali się do domu Ojców Białych – Misjonarzy Afryki, gdzie po wspólnej Eucharystii, znów mogli dzielić się swoim doświadczeniem i opowiedzieć zebranym gościom, którzy interesują się i angażują w sprawy misji, na czym polega działalność koła. Atmosfera była niezwykle życzliwa, a obecni na spotkaniu byli zaangażowani w przygotowaną prelekcję. Po zakończonym spotkaniu, grupa z Poznania razem z Ojcami, spędziła wieczór na rozmowie przy wspólnej kolacji i słodkościach. Był to niezwykle piękny i budujący czas.

W niedzielę po śniadaniu, nadszedł czas na pożegnanie Sióstr Białych, któremu towarzyszyło wzruszenie, za otrzymane od nich dobro, radość i niezwykłą życzliwość, a także wyraźnie dający się odczuć Duch Boży obecny w ich sercach. Z racji Dnia Niepodległości, już w domu sióstr zaczęły się obchody święta, wspólne życzenia i uczczenie ważnego dla Ojczyzny dnia.

Następnie grupa uczestniczyła we Mszy Świętej, razem z Ojcami Białymi w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Po Mszy Świętej, korzystając z pięknej pogody, Ojciec Mariusz oprowadził grupę po ważnych i wartych odwiedzenia miejscach w Lublinie. W trakcie zwiedzania uczestniczyli w uroczystych miejskich obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zwieńczonych wspólnym śpiewem hymnu Polski. Następnie po obiedzie u Ojców Białych, nastąpiły kolejne pożegnania, tym razem opuszczając już Lublin i dom Ojców, którzy tak jak Siostry, otoczyli wielką dobrocią i życzliwością członków AKM.

Mając w sercach wspaniałe wspomnienia z pobytu w Lublinie, grupa AKM, wróciła do Poznania. W drodze, przez okna pociągu udało się zobaczyć obchody dnia 11 listopada również w Warszawie i odczuć ducha świętowania Niepodległości przez rozmowy z pasażerami zatłoczonego pociągu opuszczającego stolicę. Do Poznania członkowie AKM wrócili tuż przed 23. Zmęczenie trudami podróży i intensywnym czasem pobytu u przyjaciół w Lublinie, było niczym w porównaniu z ogromem radości z tego owocnego, misyjnego weekendu!

Weronika Jeżyk

 

Jedna myśl w temacie “[relacja] Weekendowa animacja w Lublinie”

Możliwość komentowania została wyłączona.