[relacja] Szwajcaria Ameryki Łacińskiej

We wtorek 12.02.2019 r. odbyło się 5. akademickie spotkanie formacyjne 2018/2019 w Domu Sióstr Klawerianek przy ul. Dmowskiego 130 (Archidiecezjalne Centrum Misyjne).

Rozpoczęliśmy Mszą św. o godz.19.00 koncelebrowaną przez naszego gościa o. Piotra Jałako, który wygłosił kazanie, oraz opiekuna AKM, ks. dr Szymona Stułkowskiego. Podczas homilii zastanawialiśmy się, jak bardzo pozwalam Jezusowi na udział w moim życiu, jak bardzo liczę się z tym, czego On ode mnie oczekuje.

Druga część spotkania zaczęła się od krótkiego wprowadzenia oraz zaprezentowania przez prezes AKM, Luizę Nadstazik, pamiątek dla AKM przywiezionych ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie (Luiza płynęła na Darze Młodzieży w charakterze członka załogi w ramach konkursu Rejs Niepodległości). Oczywiście nie obyło się bez przysmaków prosto z Panamy! Mogliśmy spróbować jak smakują panamskie ciasteczka, platany czy juka. Wysłuchaliśmy też ogłoszeń na najbliższy czas.

Następnie głos zabrał nasz gość specjalny, czyli o. Piotr Jałako SP, który przez 5 lat pracował w Chile, określanym jako Szwajcaria Ameryki Łacińskiej. Ojciec Piotr pracował na dwóch placówkach, w stolicy – Santiago de Chile – oraz w małej górskiej wiosce wśród Mapuchy, rdzennych Indian.

Ojciec Piotr pokazał nam niesamowite zdjęcia oraz filmy z tamtejszych misji. Opowiedział bardzo wiele interesujących historii i przybliżył nam tamtejszą sytuację społeczną, polityczną, religijną, przyrodniczą. Mogliśmy na chwilę przenieść się w inny świat. Ojciec Piotr przeżył wybuch wulkanu lawą, wybuch wulkanu sadzą i pyłem (skutki tego wybuchu odczuwalne były w odległości nawet 1000 km!), wypadek samochodowy, trzęsienia ziemi (najmocniejsze miało 7,6 w skali Richtera). Spotkał malutkie, lecz zabójcze pająki. Opowiadał o niebezpiecznych pumach, przed którymi należy bronić się maczetą…  Usłyszeliśmy jeszcze wiele innych fascynujących opowieści. Cieszymy się, że Ojciec był z nami i podzielił się swoją misyjną historią. Bardzo dziękujemy za otwarte serce!

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Tosia Remlein & Luiza Nadstazik

Jezus za kierownicą naszego życia?

Prosto z Panamy: strój, ręcznie zrobiony naszyjnik z koralików oraz panamskie instrumenty.

Ks. dr Szymon Stułkowski oraz s. Anna Jarosz
Wybuch wulkanu sadzą i pyłem.