[relacja] Weekend formacyjny AKM w Podkowie Leśnej

W dniach 01-03.03.2019 r. doszło do historycznego wręcz wydarzenia dla działalności Akademickiego Koła Misjologicznego w Poznaniu. Mianowicie, został zorganizowany pierwszy weekendowy zjazd formacyjny dla uczestników zaplanowanych na tegoroczne wakacje doświadczeń misyjnych w Jerozolimie i w Ghanie oraz dla  pozostałych członków Koła. Grupa 23 osób zaangażowanych w działalność AKM, w tym sześciu kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, wraz z opiekunem Koła – Ks. dr. Szymonem Stułkowskim – udała się w piątkowy wieczór do podwarszawskiej Podkowy Leśnej, do domu zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera. Tam miało się odbyć spotkanie formacyjne przygotowane przez Siostrę Elżbietę Sołtysik (dawną, ale również wznawiającą swą działalność członkinię AKM), zatytułowane „Bo z obfitości serca mówią jego usta.” (Łk 6,45b) – co stanowiło myśl przewodnią całego weekendu, jak i było nawiązaniem do niedzielnej Ewangelii.

 

Sobotę zaczęliśmy wspólną modlitwą poranną w kaplicy.

Następnie, po śniadaniu zjedzonym w radosnych nastrojach w miłym towarzystwie, udaliśmy się na pierwszą konferencję przygotowaną przez Siostrę Elżbietę. Mówczyni, przypomniała wszystkim zgromadzonym o misyjnym charakterze Kościoła wypływającym z jego natury. Zwróciła też uwagę, że nie istnieje coś takiego, jak misyjność indywidualna, lecz wspólnotowa. Bycie posłanym z Dobrą Nowiną do innych zawsze wiąże się z doświadczeniem wspólnoty oraz wynika z relacji z innymi ludźmi. Głoszenie Ewangelii powinno dawać radość wiary, a u jego podstaw zawsze powinna znajdować się miłość do Pana Boga i drugiego człowieka. Jednak należy pamiętać, że do Pana Boga ludzi prowadzi się nie tyle głoszeniem Dobrej Nowiny, co dawaniem przykładu życia Ewangelią na co dzień.

Pan Bóg ukochał każdego z nas indywidualnie i niepowtarzalnie zanim zostaliśmy przez Niego powołani do życia. Doskonale zobrazowało to zadanie z cytrynami, spośród których każdy uczestnik musiał odnaleźć swój wylosowany wcześniej owoc, z którym musieliśmy się „zapoznać”. Nikt z nas nie zdawał sobie nawet sprawy z tego, jak różne i niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju są te cytrusy… Dokładnie tak jak ludzie stworzeni, rozpoznawalni i kochani przez Pana Boga Jego wyłączną miłością.

Eucharystia, którą przeżyliśmy uzmysłowiła nam poprzez przeznaczone na ten dzień Słowo Boże, że jesteśmy najdoskonalszymi stworzeniami Pana Boga, który kocha nas do tego stopnia, że umieścił w naszych sercach swoje oko, abyśmy patrzyli na Jego dzieła Jego wzrokiem (Por. Syr 17,1-15). Ponadto wszyscy jesteśmy zaproszeni do szkoły Bożej, w której znajduje się jedyna szkolna ławka, którą jest dla nas wiernych ołtarz.

Po południu poprzez grę i zabawę uczyliśmy się jak wygląda współpraca międzynarodowa w kwestii udzielania pomocy i niwelowania różnic pomiędzy krajami bogatymi i tymi najuboższymi. Z pozoru łatwa i przyjemna rozrywka (Bankiet Światowy) pozwoliła nam dojść do wielu ciekawych spostrzeżeń i wniosków.

Po zakończonej grze i rozmowach przy wspólnym stole, odbyło się spotkanie organizacyjne członków tegorocznego doświadczenia misyjnego u Sióstr Elżbietanek w Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie. W tym samym czasie, pozostali uczestnicy weekendu formacyjnego zaangażowali się w pomoc Siostrom w kuchni oraz ogrodzie. Tam, w dość swoisty sposób przycinane były krzewy oraz miała miejsce nauka rozróżniania chwastów od kwiatów.

Wieczór zaskoczył nas w sumie najbardziej, a raczej forma jego spędzenia. Zamiast gier i zabaw integracyjnych był to wieczór ciszy i skupienia, w atmosferze modlitwy i rozważania niedzielnej Ewangelii (Łk 6,39-45) metodą Lectio Divina. Po kolacji wyłączyliśmy nasze telefony oraz zaprzestaliśmy rozmowy. Po modlitwie różańcowej w różnych językach misyjnych, aż do północy była możliwość adorowania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz wsłuchiwania się w to, co ma nam do powiedzenia.

Dzień Pański zaczęliśmy wspólną uroczystą jutrznią. Po śniadaniu mieliśmy sporo czasu, aby dobrani w pary, udać się na spacer po okolicy i wymienić się ze swoimi współtowarzyszami spostrzeżeniami i refleksjami na temat rozważanego poprzedniego wieczoru fragmentu Słowa Bożego.

Niedzielną Eucharystię przeżyliśmy pod hasłem symboliki chrztu świętego, który jest podstawą misyjnego zaangażowania oraz bycia posłanym każdego z nas. Po Ewangelii był czas, abyśmy podzielili się, tym razem już ze wszystkimi, naszymi przemyśleniami na temat Słowa Bożego. Była również chwila pochylenia się nad obrazem przedstawiającym umywanie nóg Apostołom przez Pana Jezusa. Nauka z niego płynąca przypomniała nam, iż jeśli chcemy iść prosto, bez upadku, wytrwać w wierze i wychodzić z misją głoszenia Ewangelii innym, musimy najpierw budować to wszystko na fundamencie, którym jest sam Pan Jezus. Bez oparcia w Nim, nie jesteśmy w stanie niczego w życiu osiągnąć.

Po niedzielnym obiedzie nadszedł czas podsumowań całego weekendu formacyjnego. Czas nieubłagalnie ucieka, stąd z wielkim żalem żegnaliśmy się z Siostrami Klaweriankami i wyruszaliśmy w drogę powrotną do Poznania.

Pomysł zorganizowania tego weekendu okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie było ani jednej osoby, która wyjeżdżałaby z Podkowy Leśnej niezadowolona. Wszyscy odczuwaliśmy lekki niedosyt spowodowany zbyt krótkim czasem naszego spotkania. Weekend ten pokazał jednak, że przyszłość AKM można widzieć w kolorowych barwach, skoro tak liczne grono poznańskich studentów z takim zaangażowaniem i zapałem podchodzi do misji i działalności misyjnej Kościoła. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie takie spotkanie, w tak świetnym towarzystwie i w tak wspaniałej atmosferze. Wszyscy uczestnicy weekendu formacyjnego, podbudowani i zmotywowani powrócili do Poznania, aby rozpalać misyjnego ducha w swoich środowiskach i poza nimi.

kl. Andrzej Marciniak

***

Serdeczne podziękowania kierujemy do sióstr Klawerianek: Elżbiety, Joli oraz Klaudii.

Dziękujemy za otwarte serca oraz przyjęcie nas do swego domu pełnego miłości oraz radości!

 

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z pobytu AKM w Podkowie Leśnej na stronie internetowej Sióstr Klawerianek:

https://www.klawerianki.pl/post/z-obfitości-serca-mówią-usta.