Doświadczenia misyjne

Doświadczenia misyjne

akm9
W czasie posłania misyjnego młodzi ludzie z różnych wspólnot zostają posłani na doświadczenia i wolontariaty, aby świadczyć o Chrystusie na krańcach świata i pomagać tym, którzy tego potrzebują. Otrzymują misyjne błogosławieństwo Kościoła oraz krzyże misyjne.

Jedną z form działalności AKM jest organizowanie tzw. doświadczeń misyjnych, dzięki którym członkowie Koła mogą na własnej skórze poznać warunki panujące w krajach misyjnych. Dotychczas udało się zrealizować kilka takich projektów.
W 2007 r. grupa młodych ludzi wyjechała do Kazachstanu, by współorganizować spotkanie młodych z Azji Środkowej. Rok później 13 osób wyjechało do niewielkiego Afrykańskiego kraju – Republiki Zielonego Przylądka (Cabo Verde). Zadaniem uczestników wyjazdu była pomoc w organizacji i prowadzeniu letnich rekolekcji dla młodzieży. O tym pobycie powstała pierwsza polska książka o Wyspach Zielonego Przylądka („Czas spotkania”, Poznań 2009).
Nawiązane tam znajomości oraz przyjaźnie zaowocowały następnym projektem, jakim było zaproszenie animatorów duszpasterstwa młodzieży z Cabo Verde do Polski. Był to czas wymiany doświadczeń, przenikania się kultur, zwyczajów i tradycji, a także dzielenia się wiarą i religijnością.
Po 2 latach, w 2011 r. ponownie udaliśmy się na Cabo Verde. Od 2010 roku AKM organizuje doświadczenia misyjne w Jerozolimie w „Domu Pokoju”. W 2014 roku grupa studentów udała się do Kazachstanu, aby w parafii w Kellerowce zająć się remontem ochronki i pomocą w pracy z dziećmi i młodzieżą. W 2015 roku dwie studentki udały się do Etiopii, gdzie pomagały w ośrodku prowadzonym przez s. Misjonarki Miłości.

2016 rok to kolejne doświadczenie w Jerozolimie oraz wyprawa dwóch studentek do Weluli w Indonezji. Rok później, po raz ósmy, wyruszyła do Domu Pokoju w Jerozolimie ośmioosobowa grupa z naszego Koła oraz, po raz pierwszy, siedmioosobowa ekipa do Kibeho w Rwandzie, dwie osoby udały się do Kazachstanu 🙂

W 2018 roku dziesięcioosobowa grupa pojechała do Jerozolimy. Marysia i Karolina ponownie udały się na doświadczenie misyjne do Weluli w Indonezji.

W 2019 r. trzy ekipy wyjeżdżają do Kazachstanu, Jerozolimy (po raz 10.!) oraz do Ghany.

W roku 2020 mimo pandemii udało się zorganizować doświadczenie w Lublinie u Ojców Białych.

Ekipa Jerozolima 2018 (od lewej) – Luiza, Weronika, Ania, Marlena, Agata, Mikołaj, ks. Dawid, (drugi rząd) Patryk, Andrzej, Michał

Poznaj Weluli – Karolina i Marysia

Jerozolima 2017
Ekipa #od7boleści – Rwanda 2017
Droga na Wschód – Kazachstan 2017