[relacja] Wspomnienie ks. Ignacego Cieślaka SAC

5 i 6 października w Buku odbyły się uroczystości upamiętniające o. Igola, misjonarza Rwandy. Wzięli w nich udział przedstawiciele naszego Koła.

W sobotę, 5 października, o 17:30 w Sali Miejskiej odbyły się promocja książki pt. „Igol, człowiek legenda” autorstwa ks. Franciszka Kani SAC oraz otwarcie wystawy o Misjonarzu. Dochód z zakupu książki zostanie przekazany na budowę stałego ołtarza polowego w sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Ruhango w Rwandzie.

Na spotkaniu byli obecni Władze Miasta i Gminy Buk, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Buku, Dyrektor Szkoły im. ks. Ignacego Cieślaka w Dobieżynie, przedstawiciele Wydawnictwa Apostolicum, Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego oraz prowincji rwandyjskiej, a także mieszkańcy Buku i okolic. O. Igola wspominali jego współpracownicy, m. in. siostra Lucyna Dziedzic, siostra Danuta Mazurowska, brat Jan Grabowski, o. Jan Kanty Stasiński. Nasze Koło reprezentowała Prezes, Luiza Nadstazik.

W niedzielę członkowie naszego Koła podczas Mszy świętych w godz. 7:00, 9:00, 10:30, 12:00 w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej włączali się w oprawę Liturgii. Przybliżali postać o. Ignacego, zachęcając do włączania się w dzieło misyjne Kościoła, nie tylko w czasie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Po Mszach świętych rozprowadzali książki oraz rwandyjskie figurki. Zainteresowanie było bardzo duże! Mogliśmy dzielić się misyjnym doświadczeniem 🙂

Sanktuarium Matki Boskiej Bukowskiej Literackiej.

Słowo do dzieci. Były niesamowite! O misjach wiedziały już dużo, co cieszy serce! 🙂
O misjach zawsze mówi się miło i dobrze! 🙂
Nawet kl. Michał musiał odpowiedzieć na kilka pytań.
Msza św. z udziałem dzieci. Na Mszy św. były obecne Siostry Szarytki – s. Justyna, s. Olga, s. Joanna. Siostry prowadzą przedszkole w Buku i dla których zbieramy plastikowe nakrętki oraz zużyte baterie – dla celów misyjnych, oczywiście! 🙂
Luiza zachęcała do zainspirowania się postacią o. Ignacego.

Ekipa była liczna: Luiza Nadstazik, Weronika Jeżyk, Marlena Nikodem oraz klerycy Patryk Tomczak, Michał Sulowski i Mateusz Kufel! Dziękujemy za zaangażowanie!

Misyjne stoisko nr 1.
Chłopacy zawsze uśmiechnięci!
AKM! #rozpalamyMisyjnegoDucha
Misyjne stoisko nr 2.
Zwróćcie uwagę na pięknie wydaną książkę.
Mission possible!

O godz. 12:00 odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. abp Henryka Hosera oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej postać ks. Cieślaka.

Homilię ks. Arcybiskupa można odsłuchać na stronie: https://soundcloud.com/user-768379821/homilia-abpa-henryka-hosera.

Ks. Abp Heryk Hoser.

* Ksiądz Ignacy Cieślak był wieloletnim misjonarzem w Rwandzie, budowniczym i gorliwym kapłan. Zmarł w 2002 roku w Rwandzie, do której pojechał w 1975 roku w wieku 59 lat. Obecnie jest patronem Szkoły Podstawowej w Dobieżynie i Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Buk.

http://archpoznan.pl/pl/wspomnienie-ks-ignacego-cieslaka-sac

Tablica pamiątkowa w bukowskim Ogrodzie Pamięci.