Dr Wanda Błeńska Poznanianką Stulecia!

Matka Trędowatych została uhonorowana w plebiscycie Miasta Poznania tytułem „Poznanianki Stulecia”! Dr Wanda Błeńska otrzymała najwięcej głosów spośród dziewięciu nominowanych kobiet. Gala ogłoszenia wyników odbyła się 17 grudnia br. o godz. 19:00 w Centrum Kultury Zamek.

Nagrodę odebrali kardiolog prof. Małgorzata Pyda oraz ks. Jarosław Czyżewski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej. Wszelkie wspomnienia i świadectwa związane z Matką Trędowatych można kierować na adres mailowy: jarek.czyzewski@gmail.com. 27 listopada 2019 r. minie 5 lat od śmierci Misjonarki.

Prof. M. Pyda podczas odbioru nagrody mówiła: „Dziękuję w imieniu Wandy Błeńskiej. Gdyby dziś tu stała, powiedziałaby zapewne, że ten tytuł należy się wszystkim paniom i że nie wie, dlaczego to właśnie ona go dostała”.

Poniższe informacje zostały zaczerpnięte ze strony KAI:

Wanda Błeńska (1911-2014) jest rodowitą poznanianką. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training”.

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej, a w Niepruszewie Zespół Szkolno-Przedszkolny jej imienia. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. Wanda Błeńska zmarła w 2014 r. w wieku 103 lat.

Zobacz także wpis zamieszczony na stronie POZnań*.